Slaná voda v bazéne, má vôbec nejaké výhody?
Slaná voda v bazéne, má vôbec nejaké výhody? Ako Plavecké jasličky Žabka sme tiež prevádzkovatelia vlastnej prevádzky s bazénom pre deti v Nových Zámkoch a keďže sa v poslednej dobe rozmohol trend bazénov so slanou vodou, prirodzene nás táto téma zaujala tiež. Ako všetko má to výhody a i svoje nevýhody.
Ako to vlastne funguje?
Bohužiaľ nie je to tak, že by bazény sľubujúce morskú vodu túto vodu privádzali z Chorvátska. Nefunguje to ani tak, že by do bazéna nasypali soľ z obchodu NaCl a mali celý rok čistú vodu bez chlóru. Do bazénov so slanou vodou sa používa upravená bazénová soľ bez jódu v koncentrácii 0,5 %, to znamená prídavkom 50 kg soli na 10m3 vody.
Pre porovnanie voda z mora má salinitu, alebo slanosť 3,5%, každý kilogram morskej vody obsahuje približne 35 gramov rozpustenej soli. To znamená, že v bazénoch je 7 krát nižšia koncentrácia soli. Takáto voda nemá žiadny blahodarný vplyv na pokožku ako morská voda, ktorá okrem soli obsahuje aj iné minerálne látky.
Bazén so slanou vodou musí mať v sebe zabudovaný chlorátor (soľná jednotka) a solárnu jednotku. Pomocou elektrolýzy vody vyrába z rozpusteného chloridu sodného NaCl (0,50%) Na, Cl, a z vody H, a O. Sodík, chlór, vodík a kyslík. Z týchto prvkov vzniká vo vode tá istá kyselina chlórna, akú obsahujú chlórové dezinfekčné tablety v bazénoch so sladkou vodou. Kyselina chlórna je chemická zlúčenina, ktorá tento bazén „prírodne“ dezinfikuje.
Každému čitateľovi je už asi zrejmé, že kyselina chlórna je chemická zlúčenina a jedná sa o dodávanie chlóru do bazénu a nie je to žiadna prírodná cesta. V tejto fáze má slaná voda rovnaké chemické zloženie ako sladká, keďže NaCl už neexistuje, pretože sa premenilo, a už tak nejde o „blahodarnú“ slanú vodu.
Dodávanie soli do vody spôsobuje koróziu kovových zariadení, čerpadiel a filtrov na vodu a preto časom môže v takýchto bazénoch dôjsť k znečisteniu nedostatočným filtrovaním vody.
Výhody slanej vody v bazéne:
- Má aseptické účinky kvôli chlóru
(pozn. autora aseptické účinky sú dané kyselinou chlórnou tak ako v bežnom bazéne).
Nevýhody slanej vody v bazéne:
- Podceňuje sa prídavok soli a dochádza tak k nedostatočnému ošetreniu vody od baktérií, kvasiniek
- Pri zlom dávkovaní soli, či nedostatočnej premene soli na kyselinu chlórnu dochádza k bakteriálnej kontaminácii a neúčinnosti dezinfekcie
- Problém pri potrebe alternatívy dezinfekčného prostriedku (tento treba dodať, ak je nízka koncentrácia chlóru, je obťažné zvoliť inú dezinfekciu a jej koncentráciu, ľahko môže dôjsť k predávkovaniu bazéna chlórom)
- Uvoľňovanie chlorovodíku do prostredia ako korózne vplyvy
- Dermatológovia neodporúčajú zostať v tomto prostredí príliš dlho, optimálna doba kúpania v bazéne so slanou vodou je podľa ich slov maximálne šesťdesiat minút.
Je na rodičoch aká bude ich konečná voľba, všeobecne však platí, že či už zvolíte bazén so slanou alebo sladkou ( bežnou) vodou, najdôležitejším článkom vhodnosti vody pre dieťa je prevádzkar bazénu. O vodu v detských bazénoch sa treba starostlivo starať, čistiť, vysávať, vymieňať, filtrovať, ohrievať a jemne dezinfikovať.
Bazény v Plaveckých jasličkách Žabka pravidelne každý mesiac hygienicky kontroluje špeciálna firma a hygiena na mikrobiálnu či chemickú kontamináciu. S láskou a obozretnosťou sa o vodu už 10 rokov staráme a to 6 rokov vo vlastnom bazéne. Ak má niekto slabé skúsenosti prevádzkovaním bazéna, alebo vás presviedča, že slaná voda v jeho bazéne je zdravá vždy máte nárok vypýtať si od neho rozbor vody.
V rozbore zistíte či je táto voda pre vaše dieťatko vhodná a že musí spĺňať rovnaké dezinfekčné normy na koncentráciu chlóru ako bežné bazény a bazény sú povinné obsahovať stanovené množstvo chlóru.
Vaša Žabka
Mohlo by Vás zaujímať tiež: