Vitajte v Plaveckých Jasličkách Žabka

Organizujeme plavecké kurzy detského plávania dojčiat, batoliat a predškolákov od ukončeného 4. mesiaca až do 6 rokov. Plavecké jasličky Žabka fungujú pod vedením certifikovanej inštruktorky s viac ako 15 ročnou praxou Miriam Rychnavskej. Do nášho tímu sme si vybrali príjemných, profesionálnych a usmievavých inštruktorov.

Inšrtuktori sú certifikovní absolventi “plávania“ dojčiat, batoliat a detí predškolského veku. Zároveň sme inštruktormi plávania novorodencov a detí 1. kvalifikačného stupňa. Všeci inštruktori absolvovala kurz prvej pomoci. Vzdelávanie je pre nás prvoradé a preto každoročne navštevujeme certifikované kurzy plávania a doškolujeme sa v našom vzdelaní o nové metódy a techniky.

Výhody kurzov plávania pre deti

1. Zlepšená koordinácia: Hodiny plávania pomáhajú deťom naučiť sa ovládať telo, čo je dôležité pre rozvoj koordinácie. Fyzické cvičenie pri plávaní môže pomôcť bábätkám vybudovať si silu a koordináciu, vďaka čomu budú vo vyššom veku koordinovanejšie.

2. Rozvoj kognitívnych schopností: Bábätká môžu profitovať zo zmyslových podnetov, ktoré dostávajú vo vode, čo im môže pomôcť rýchlejšie sa učiť a spracovávať informácie. Hodiny plávania môžu bábätkám pomôcť rozvíjať schopnosti riešiť problémy a zlepšiť ich porozumenie jazyku.

3. Zvýšenie sebadôvery: Hodiny plávania môžu pomôcť bábätkám rozvíjať ich sebadôveru a sociálne zručnosti. Fyzický kontakt s vodou a inštruktorom môže pomôcť bábätkám cítiť sa vo vode bezpečnejšie a pohodlnejšie, čo môže pomôcť budovať ich sebadôveru.

4. Zábava a relaxácia: Hodiny plávania môžu byť skvelým spôsobom relaxácie a zábavy. Bábätká sa môžu naučiť užívať si vodu, špliechať sa a užívať si pobyt v bazéne. Je to tiež skvelý spôsob, ako sa rodičia môžu zblížiť so svojimi bábätkami a stráviť spolu kvalitný čas.

kurz plávania komárno

Štruktúra lekcie v Plaveckých jasličkách Žabka:

Pred vstupom do bazéna je veľmi dôležitá osobná hygiena. V každom centre majú rodičia k dispozícii šatňu s postieľkami a prebaľovaniami pultami pre deti. Na plávanie si prineste 2x plienky na plávanie (napr. DM – babylove plienky na plávanie). Preferujeme však špeciálne neoprénové plavky, ktoré dieťaťu dávate na plienku na plávanie, pre dvojitú kontrolu, keďže hygiena je pre nás prvoradá. Neoprénové plienky si viete zakúpiť u nás na prvej hodine v rôznych veľkostiach a motívoch za najnižšiu cenu na trhu.

Rodičia sa pred vstupom do bazéna povinne osprchujú bez plaviek a s mydlom. Dieťatko osprchujeme tiež a hlavne dbáme na hygienu pohlavných orgánov a zadočka.

Do bazéna vstupujete až na povel od inštruktora lekcie. Dieťa držíte pevne v náručí a druhou rukov sa pridržiavate zábradlia, aby ste sa vyhli riziku pádu.  Do bazéna môžete vstúpiť až po dôkladnej osobnej hygiene a v plavkách. Dieťatko je prebalené v dvoch plaveckých plienkach, alebo má jednu plaveckú plienku a na nej neoprénovú plienku. Odporúčame protišmykovú obuv pre rodičov. Maminy s dlhými vlasmi majú vypnuté vlasy vo vrkoči alebo majú na hlave plaveckú čiapku, aby sa dodržali hygienické predpisy. Ďalej mamičky poprosíme, aby boli na plávaní odlíčené a nenakrémované. Hygiena je na prvom mieste a keďže ide o plávanie vašich najcennejších ratolestí, budeme radi, ak dodržíte tieto pravidlá. Počas cyklu nosia mamičky tampón či menštruačný kalíšok, alebo príde na plávanie otecko.

Teplota bazénov v našich plaveckých jasličkách má 33ºC, je neustále filtrovaná s automatickým dopúšťaním novej vody. Voda v bazéne podlieha najprísnejšim hygienickým normám a je pravidelne každy mesiac kontrontrolovaná na firmou Eurofins Bel/Novamann a taktiež Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Na začiatku lekcie si pomocou básničiek, riekaniek a hračiek a pomôcok do vody zopakujeme už naučené zručnosti. Detičky učíme povelu : “ Meno,(Oliverko), Á šup! „, na ktorý dieťa zareaguje pred ponorením sa. Zopakovanie pohybových zručností dieťatka z predchádzajúcich lekcií je veľmi dôležité. Potom pokračujeme v nácviku nových zručností.
Na hodine si pomocou riekaniek spestríme rôzne pohyby vo vode, ktoré napomáhajú rekreácii, ale pôsobia na dieťa tiež rehabilitačne a rozvíjajú mu pohybové schopnosti a postoj tela. Plávanie je pre deti prirodzené, ovplyvňuje kostrové a hladké svaly. Ponáranie dieťatku zbystruje zmysli, zvyšuje ich pľúcnu kapacitu a pripravuje ich na nečakané pády do vody, čím im môže zachrániť život.  Preto sa dieťa po plávaní správa pokojne, zaspí, je hladné a potom dobre mu trávi. Detičky, ktoré pravidelne plávajú dosahujú rýchlejší vývin oproti iným rovesníkom. Plávanie je vhodné aj pre predčastniatka, ktoré potrebujú o to viac starostlivosti.

Lekciu vedie počas celej hodiny certifikovaný inštruktor, ktorý Vám osobne poradí ako dieťa držať, ako sa s ním vo vode pohybovať. Ak si niečím nie ste istý, obráťte sa na inštruktora a požiadajte o pomoc.

V bazéne sa správajte zodpovedne, stále majte vaše dieťatko v rukách, a pozorujeme jeho tváričku, jeho emócie. Nenechajte sa odradiť pri negatívnej emócii, plači, alebo kriku dieťatka, pekne ho upokojte a pridajte sa naspäť ku skupine. Detičky mávajú svoje dni a preto sa nenechajte odradiť prvým plačom. Správanie rodiča je prvoradé, dieťaťu ide vzorom, spieva, ponára sa a má dobrú náladu a nebojí sa. Vtedy je aj dieťa spokojné.

Aké by to bolo čľapkanie vo vode bez hry :) Počas hodiny detičky motivujeme hračkami, úchopmi penových hračiek si rozvíjajú jemnú motoriku, čo potom môžete pozorovať na tom, že sa rýchlo najedia samy pomocou príbore. Po lekcii si detičky môžu s kamarátmi ešte zašantiť vo vode a pohrať sa s obľúbenou krhličkou, slížom či penovými zvieratkami.
Potom ako vyjdete z bazéna, vezmete dieťa ešte v plienke do sprchy a tam mu dáte plienku dole, aby ste jej obsah neotvorili priamo nad bazénom a vypustili do vody to, čo tam nechceme :) Dieťa a seba umyjete mydlom a osušíte sa ešte v sprche do sucha. Dieťatku na pulte nasadíte suchú plienku, sebe zložíte plavky a zabalíte sa do suchého uteráku a takto bez šľapiek môžete vstúpiť do sauny. V saune môžete dieťa kojiť, alebo mu dať napiť vody, v saune deti nekonzumujú jedlo.
Vplyv tepla a chladu na vegetatívny nervový systém vedie k celkovému telesnému i duševnému uvoľneniu organizmu. Deti dobre znášajú horúčavu, aj následné ochladenie. V saune je nastavená teplota na 50 °C, ktorú detičky po dobu 10 minút výborne tolerujú. Slúži na dôkladné zohriatie a osušenie dieťatka. Pobyt v saune záleží to od veku a spokojnosti dieťatka.“Saunovaneé deti“ podstatne zriedkavejšie trpia na katary dýchacích ciest a na také ochorenia, ako bronchitída a chrípka.

V saune dáte deťom do učí nachytanú vatu, aby ste im odsali z učí vodu. V saune môžete kojiť alebo piť vodu. V saune je zakázané konzumovať potraviny.

Masáž detí je najjednoduchší a najprirodzenejší spôsob ľudskej komunikácie. Nikdy nie je dosť dotykov pre vaše dieťa v počiatočnom období jeho života. Pocit bezpečia, ktoré dieťaťu dávajú, zostáva mu po celý život. „Masírované deti“ do prvého roku ich života, si uchovávajú pocit bezpečia po celý ich život a oproti iným deťom, ktorým sa tejto citovej podpory nedostalo, sú podnikavejšie a smelšie.

Masáž detí je zostavou veľmi jemného a citlivého masírovania detského tela. Je senzuálna. Masáž nestimuluje, ale harmonizuje. Blahodárne ňou môžme vplývať na duševné i fyzické zdravie dieťaťa. Masáž detí zlepšuje krvný obeh, čo ovplyvňuje činnosť orgánou a rozvoj všetkých tkanív, zlepšuje dýchanie, celý organizmus sa dobre okysličuje, posilňujú sa hrudné svaly a správne držanie tela.

kurz plávania pre bábätká
kurz plávania pre deti.

Bazén pre deti

Snažíme sa v prvom rade uspokojiť potreby rodičov a ich detí, preto si na detské plávanie vyberáme priestory súkromných wellness centier, ktoré svojím príjemným prostredím, starostlivosťou o zákazníka a prísnym dodržiavaním hygieny, vyhovujú našim a vašim požiadavkám.

Radi privítame v našom súkromnom centre detského plávania v Plaveckých jasličkách ŽABKA v Nových Zámkoch, určenej len pre detské rodinné plávanie a v Komárne v Olymp Centre v súkromnom wellness centre s bazénom s upravenou vodou pre deti a krásnymi novými pristormi. V oboch prevádzkach máme k dispozícii i fínsku saunu.

Ako prebiehajú kurzy plávania pre deti do 3 rokov?

Kurz plávania pozostáva z 8 plaveckých lekcií detského plávania. Doporučuje vybrať si základný kurz, ktorý prebieha 2 krát týždenne, aby si dieťa intenívne osvojilo schopnosti. Dieťatko si zvykne na kolektív.  Deti sú rozdelené do skupín podľa veku a pokročilosti.

Od kedy môžete dieťatko plávať?

Kurzy sú určené pre deti od ukončeného 4.mesiaca, kedy už sú schopné udržat si hlavu vo vzpriamenej polohe samy. Detičky plávajú do 3 roka v bazéne v prítomnosti rodiča. Do vody vstupuje s dieťaťom jeden rodič, ktorý sa venuje len svojmu dieťatku. Doporučujeme, aby chodil stále ten istý rodič, na ktorého povely si dieťatko zvykne.

kurzy plávania detí

Kurzy plávania od 3 – 6 rokov

Deti od 3 rokov vstupujú do bazéna bez rodiča v prítomnosti jedného, častejšie dvoch inštruktorov, ktorí vedú výcvik. V Komárne plávajú s detičkami vždy dvaja inštruktori, jeden slovenskí a jeden maďarsky hovoriaci inštruktor.

Koľko trvá lekcia?

Vaša dochvílnosť podporí lepšiu spoluprácu s dieťatkom a pokojný priebeh hodiny. Vzhľadom na pohybovú záťaž, polohovanie a náročnosť cvičení začiatočníci plávajú cca 30 – 40 min. Doba detského plávania sa pokročilým predlžuje na 45 minút vo vode S prípravou na detské plávanie a aklimatizovaním sa po detskom plávaní rodič strávi u nás čas okolo 2 hodín.

Na kurz plávania detí od 4.mesiaca si prineste

 • veci na osobnú hygienu pre dieťa aj rodiča
 • 2 x plienku do vody (kúpite v drogérii)

 • čisté prezuvky k bazénom (NIE ŽABKY! chôdza v žabkách je nebezpečná)

 • plavky (rodičia)
 • plaveckú čiapku (rodičia)

 • olejček alebo pleťové mlieko na masáž
 • nápoj v plastovej fľaške

Na kurz plávania detí od 3 rokov zabalte:

 • uterák

 • plavky

 • čisté prezuvky k bazénom (NIE ŽABKY! chôdza v žabkách je nebezpečná)

 • plavecké okuliare, čiapku

 • nápoj v plastovej fľaške

Zopár našich spokojných klientov

Dôležité informácie

Nezabudnite na svoje dieťatko, ktoré bude po plávaní hladné, jedlo je dovolené konzumovať len v šatniach a v detskom kútiku. Neodporúčame konzumovať dieťatku jedlo tesne pred plaveckou lekciou, vzhľadom na aktívny pohyb vo vode.

Na lekciu detského plávania prichádzame 15 min pred začiatkom kurzu iba úplne zdraví bez horúčky, bez prejavov akéhokoľvek zápalu v tele.